Jak se starat o cyklistické tretry?

2Součástí každé výbavy pořádného cyklisty jsou bezesporu cyklistické boty – odborně nazývané tretry, které díky speciální konstrukci (a v kombinaci s nášlapnými pedály) pomohou cyklistovi dosáhnout vyšší rychlosti či větší vzdálenosti – a to vše s menší námahou, neboť díky tomu, že bota drží chodidlo stabilní, je veškerá síla cyklisty přenesena do šlapání.

Druhy treter

Podle účelu použití můžeme tretry rozdělit do tří základních kategorií – MTB tretry (z anglického „mountain bike“) pro horská kola, dále tretry na silniční kola a pro ty, kteří si na kole vyjedou jen občas, jsou vhodné tretry na rekreační použití. Asi hlavním rozdílem mezi tretrami na horská kola a tretrami pro silniční kola je povrch podrážky. Tretry na horská kola mají podrážku hrubou (uzpůsobenou horskému terénu), neboť v některých situacích je cyklista donucen sesednout z kola a kolo vedle sebe vézt či přenést. Povrch boty samotné je odolný vůči nečistotě a kamení. Naopak tretry silniční mají podrážku hladkou, jelikož zde se předpokládá, že cyklista neslézá z kola tak často a potřebuje v tretrách ujít pouze kousek cesty, která nebývá v kamenitém či blátivém terénu. Podrážka u tohoto typu treter je tuhá, a protože se klade velký důraz na prodyšnost této boty, mnohdy je i odvětraná. Poslední zmiňovaný typ treter je vhodný v těch situacích, kdy cyklista potřebuje kombinovat jízdu na kole s chůzí. Tyto tretry se vzhledově nijak neliší od běžné sportovní obuvi, oproti předchozím dvěma typům jsou měkčí a mají ohebnější podrážku, která bývá mnohdy vibramová (jako u turistických bot).

Péče o tretry

Existuje mnoho modelů treter (se zapínáním na přezky, na suchý zip či na šněrování), přičemž každý výrobce má možnost použít k jejich výrobě různé materiály. Ale i přes odlišnosti materiálů bývají základní požadavky na péči o tuto speciální cyklistickou obuv shodné. Prvním důležitým bodem je rozmyslet si při koupi těchto bot, k jakým účelům je budeme potřebovat – který z výše uvedených třech typů si chceme pořídit. Je totiž nevhodné používat např. tretry určené pro silniční kola v horském terénu – mohlo by tím dojít k jejich zbytečnému poškození, neboť nejsou na daný terén uzpůsobeny. Také výběr vhodné velikosti boty může ovlivnit poškození jejího vnitřku a to tím, že pokud není noha v botě dostatečně fixována, může „plandající“ chodidlo poškodit podšívku vnitřní stélky boty.

Jak postupovat po zakoupení?

Po zakoupení obuvi (nebo nejlépe ještě při její koupi, kdy nás může na prodejně proškolit specialista) je třeba se seznámit s mechanismem fungování zapínání treter, protože díky správnému zacházení můžeme předejít ke zbytečnému poškození ať už to boty či kola. Před samotnou vyjížďkou je třeba se ubezpečit, že podrážka boty včetně zarážky, díky které bota „zapadne“ do nášlapného pedálu, je čistá a bez jakýchkoliv nánosů bláta či jiné špíny, která by mohla ovlivnit správné fungování mechanismu.  Pokud je obuv špinavá a chtěli bychom ji vyčistit, v žádném případě nesmí být prána v pračce či umývána jiným prudkým proudem vody.

Správná péče je základ

Boty je ve většině případů vhodné otřít vlhkým hadrem či očistit studenou vodou, která může být doplněna o neutrální mýdlo (v případě kožené obuvi se povrch utře pouze suchým hadříkem nebo vhodným kartáčem). Tretry by se neměly z důvodu snahy o rychlejší uschnutí vystavovat přímému slunci, vysoušet fénem či dávat na radiátory, ale měly by se nechat volně uschnout na vzduchu a v případě vysokého slunečního žáru ve stínu. Pokud nebudou tretry dostatečně suché, nedoporučuje se vlhké boty opakovaně užívat nebo ukládat je do igelitového či nylonového sáčku. Na údržbu vyčištěných treter by se měly používat pouze přípravky, které jsou pro daný materiál uvedeny.

Zima je prevít

Navíc v zimním období může být obuv ohrožena posypovými materiály, které mají neblahý účinek na strukturu materiálu boty. Avšak nejdůležitější činností při péči o cyklistické tretry je to, že si při jejich koupi přečteme přibalený návod na jejich údržbu (může být i součástí záručního listu), kde je vypsáno, jak se má s danou obuví zacházet. Při nedodržování uvedených bodů se lze jen těžko domáhat kladnému vyřízení případné reklamace. Správným zacházením s touto obuví můžeme prodloužit její životnost, která v opačném případě může být kratší než stanovená záruční doba.