Jak si vybrat správný vařič
Delší výlety do přírody se neobejdou bez kvalitního vybavení, pomocí kterého si připravíte výživné pokrmy. V dnešním článku si představíme jednotlivé druhy vařičů a poradíme vám, jak si vybrat takový, který vám bude vyhovovat.
Plynové vařiče
Ať už se chystáte na jednodenní nebo vícedenní trek, kvalitní plynový vařič vám bude skvělým pomocníkem. Skládá se z plynové bomby neboli kartuše a plynového hořáku. Kartuše je naplněna směsí propan-butanu a její velikost si volíte podle náročnosti a očekávané délky vaření. K vařiči se plynová bomba buď našroubuje anebo “napíchne”, v případě, že si vyberete takzvanou napichovací kartuši. Takový typ musí být k hořáku připevněn až do vyprázdnění.
Plynové vařiče se velmi snadno obsluhují a při jejich použití plamen nešpiní nádobí. Oproti benzinovým vařičům jsou mnohem finančně dostupnější a vybrat si můžete z několika různých velikostí a výkonů. Navíc se plynové vařiče téměř nekazí, nastartovat je zvládnete během vteřiny a dobře se u nich reguluje plamen. Na dlouhých túrách je oceníte i díky jejich hmotnosti, která může být pod 100 gramů.
Nevýhodou plynových vařičů je jejich horší použití v mrazu. Při nízkých teplotách vyžadují lepší obsluhu a nejlépe i využití směsí určených do nižších teplot. Kartuše se nesmí přepravovat letadlem, bez problémů je ale dokoupíte téměř všude (horší dostupnost je v exotických destinacích jako je Indie, Jižní Afrika a podobné země, kde je s největší pravděpodobností neseženete).
Benzinové vařiče
Druhým nejčastěji využívaným typem vařičů jsou ty benzinové. Oproti plynovým se liší výrazně vyšší pořizovací cenou. Na druhou stranu mají ale mnohem nižší provozní náklady. Benzinový vařič se skládá z láhve na palivo, často tlakové pumpy a hadice s hořákem s různým provedením. Obecně jde o vařič na kapalná paliva, u kterých palivo zplynuje teplotou samotného vařiče. Nemusí tedy jít jen o benzin, ale například i naftu nebo petrolej. Nejlepší využití má benzinový vařič všude tam, kde máte přístup k palivu a nemusíte ho zbytečně nosit s sebou.
Na rozdíl od plynového vařiče se s tím benzinovým pracuje o něco hůř a vyžaduje určitou zkušenost. Zato ale poskytuje mnohem vyšší výkon a lépe funguje v zimních podmínkách. Navíc do něj získáte palivo i v problematických destinacích.
Lihové vařiče
Dovolené na Mácháč nebo do Chorvatska se ještě nedávno bez lihového vařiče neobešly. I dnes po něm sahá spousta turistů, ale jde spíše o nouzové řešení. Vařič funguje na tekutý líh a konstrukčně se podobá vařiči benzinovému, skládá se z láhve a hořáku. Mezi jeho výhody patří dlouhá životnost, nevýhodou je zase omezené použití v nepříznivém počasí a nepříjemný zápach během jeho používání.
Ostatní vařiče
Setkat se můžete například také s turistickými vařiči na pevná paliva. Hodí se spíše pro příležitostné použití, k jejich ohřevu totiž musíte použít drobné kousky dřeva nebo dřevěné uhlí. Existují ještě solární vařiče, fungující na principu parabolického zrcadla, které soustředí sluneční paprsek do jednoho místa. Pro pravidelné vaření v přírodě se ale tento typ příliš nehodí. Úplně nouzovým řešením bývají takzvané jednorázové turistické vařiče.
Vařič vybírejte podle toho, kam s ním plánujete vyrazit. Víkendový výlet do Beskyd vyžaduje jiné vybavení než měsíční putování po Nepálu. V každém případě si vyberte kvalitní produkt, který vám vydrží a nezklame při prvním použití.