Expedice a výživa: Co sbalit s sebou do batohu?

Vyrážíte na delší trek do přírody a přemýšlíte, jak se budete stravovat? Každý gram navíc se pronese, proto i jídlo je potřeba dopředu pořádně promyslet. Poradíme vám, jak na to, abyste si sbalili výživnou a chutnou stravu, která navíc nezabere příliš mnoho místa.
 


 

Nejprve byste měli vědět, co si vůbec s sebou sbalit, abyste v přírodě mohli vařit. Co budete potřebovat: batoh, čelovku, zapalovač nebo křesadlo, nádobí, nůž, lžíci, vařič, palivo a závětří, termosku, utěrku a karimatku.
 

Vyzkoušejte sušené maso

 
Oblíbenou částí výživy na túrách bývá zejména sušené maso, konzervy a prášková strava. Obiloviny, které jsou zhutněné do hroudy nebo pevné kaše nezabírají moc místa a navíc dodávají potřebnou energii. Sušené maso v dnešní době je pochoutka a vybrat si můžete z několika oblíbených příchutí. Ani konzerv už se nemusíte bát. Ve specializovaných obchodech si můžete pořídit takové, na které se vám budou ještě týden po treku sbíhat sliny.
 

Ráno ovesnou kaši, v poledne chleba

 
Pojďme si podívat, jak na přípravu jednotlivých jídel během celého dne na túře. Jako první vás čeká snídaně, při které můžete sáhnout po osvědčených variantách ovesných nebo jiných vloček. Už doma si můžete připravit jednotlivé dávky. Záleží jen na vás, jestli preferujete kaši nebo suché müsli. Kaši připravíte tak, že vločky večer namočíte do mléka, ráno je ohřejete a za chvíli máte hotovo.
 

K obědu pravděpodobně nic vyvařovat nebudete, protože v poledne se na cestách moc nejí. Větší jídlo se chystá až večer, v době oběda vám proto vystačí chleba, sýr a salám. Na delší expedice si dobrodruzi přibalí proteinové prášky a nápoje. Nezapomeňte mít stále při ruce rychlou energii v podobě energy tyčinky, hroznového cukru nebo čokolády.
 

Zasloužená večeře

 
Jedna z věcí, na kterou se na treku určitě těšíte, je večerní klid a hlavně zasloužené teplé jídlo. Přibalte si určitě polévku, stačí klasická sáčková, kterou jen zalijete horkou vodou a je hotovo. Kromě polévky můžete vyzkoušet předvařenou rýži, bramborovou kaši, těstoviny se salámem, uzeným masem anebo dobrotami z konzervy.
 
Na delší a náročnější treky navštivte outdoorovou prodejnu a vyberte si speciální expediční stravu. Je určena zejména pro chvíle, kdy fouká vítr nebo padá sníh a nejde rozdělat oheň a vy se potřebujete kvalitně a dostatečně nasytit.
 
Na treku už dávno nemusíte trpět hlady nebo se trápit nekvalitními potravinami. Sbalte se tak, ať si po náročném dni pochutnáte a těšíte se na další večeři.