Túra s dětmi na zádech: 4 tipy, jak vybrat krosny na nošení dětí
Milujete horské túry? Zdoláváte tuzemské i zahraniční masivy? A chcete si vychutnat požitek ze zdolaných vrcholů společně s celou rodinou? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jak spojit příjemné s užitečným a výlet absolvovat společně s batoletem či předškolákem. Pokud zapátráte v paměti, pak pravděpodobně zjistíte, že vaši rodiče moc na výběr neměli. Pokud s vámi chtěli cestovat, musela jim postačit klasická plátěná taška s kovovou výztuhou, která byla vše, jen ne pohodlná. Mladší maminky pak cestovaly s kočárkem nebo „gofláčem“, který ale také nepředstavovat vrchol komfortu a pohodlí. Dnešní maminky a tatínkové mají mnohem zajímavější možnosti. Tam, kde se začne jevit kočárek jako nepraktický a nepohodlný, nastupuje krosna na nošení dětí. Jak takovou krosnu vybírat? Poradíme v následujících 4 tipech!
1. Bezpečnost na prvním místě
Abyste se po cestě nepotýkali s nepříjemnou nehodou, která může končit v určitých případech i tragicky, jako první sázejte na bezpečnost krosny. Ideální je, pokud s sebou do prodejny vezmete i dítko, pro které je krosna určena a vyzkoušíte si alespoň krátkou chůzi s dítětem na zádech. Pokud vám dítko na zádech pevně sedí a nikterak „nelítá“, udělte krosně jeden pomyslný bod. Podívejte se také, zda je krosna opatřena popruhy a bezpečnostními pásy. Od věci ani není, pokud bude taková krosna vybavena reflexními prvky, jež oceníte zejména při zhoršené viditelnosti.
2. Pohodlí pro vaše ratolesti
A od bezpečnosti se plynule přesuneme ke komfortu. Pokud se nebude cítit dítko v krosně dobře, vaše cesta bude zpečetěná hned po několika prvních kilometrech. Krosna nesmí dítě nikde tlačit, popruhy naopak nesmí škrtit. Ideální je, pokud je krosna polohovatelná, díky čemuž můžete dítko na zádech jednoduše upravovat. Některé krosny (zejména ty ve vyšší cenově kategorii) jsou vybaveny polstrováním se speciálními změkčujícími zónami v místech větší zátěže. Komfort dítěte úzce souvisí také s vaším komfortem.
3. Materiál krosny
Neméně důležitým parametrem je také materiál, z něhož je krosna na dítě vyrobena. Ideální je, pokud jde o materiál, který lze snadno omýt, popřípadě vyprat. Co se týče samotné konstrukce, ta by měla být vyrobená z odolného hliníku, který je pevný a lehký. U látky volte vzdušný a prodyšný polyester, který vyniká dlouhou životností, ale také praktickou údržbou.
4. Věková hranice, cena a hmotnost
Použití krosny je pochopitelně limitováno také věkem a zejména pak hmotností dítěte. Používat krosnu je obvykle možné do tří let věku dítěte, jeho váha by však neměla přesáhnout 15 kilogramů. Pozor si ale dávejte na nápadně levné výrobky, které obvykle nemají s těmi kvalitními nic moc společného. Raději se poohlédněte po krosnách ze střední či vyšší cenové skupiny. Ceny kvalitních krosen se pohybují kolem 1 200 až 3 000 Kč.