Hamaka – vyzkoušejte netradiční spaní nad zemí

Hamaka - vyzkoušejte netradiční spaní nad zemíSlyšeli jste někdy o Hamace? Netradičním způsobu spaní v zavěšené síti nad zemí? Že vás takové pospávání neláká? Nedokážete si představit spát ve vzduchu a nemít pevnou půdu pod nohama? Z představy neustálého pohupování se vám již nyní zvedá žaludek? Ale co když vám řekneme, že takové spaní v Hamace zajímá čím dál více lidí, kteří si již pobyt v přírodě na vícero dnů nedokáží jinak ani představit! Pojďme se společně podívat, jaké výhody Hamaka přináší a komu se v ní bude spát jako v nebi.

Co si představit pod pojmem „Hamaka“

 

Hamaka označuje pohodlnou houpací síť, kterou jednoduše vybalíte, rozložíte, umístíte na vhodné místo a prostě se do ní zavěsíte a spíte. Jakmile je čas přesunu domů nebo na nové místo, síť opět jednoduše složíte, schováte do krosny či batohu a pokračujete. Žádné zdlouhavé stavění stanů, rozkládání karimatek nebo výroba širáků. Ačkoli se může zdát Hamaka na první pohled nepohodlná, už jedna noc vás přesvědčí o opaku.

 

Výhody Hamak:

 

  • Nízká hmotnost oproti stanu
  • Skladné a lehce přenosné
  • Snadné rozbalení a následné složení
  • Jednoduché ukotvení
  • Příjemné pohoupání během noci
  • Minimální časová náročnost
  • Velice univerzální s ohledem na výběr místa (mokro, svah)
  • Šetrnost k lesu

Jak taková Hamaka vypadá a z čeho se skládá?

 

Hlavní součástí Hamaky je především její široká spací síť, do které se pohodlně vleze jedna či dvě karimatky, spacák a jedna osoba. Vždy vybírejte co největší houpací síť tak, abyste se v ní cítili dobře a netlačila vás do ramen. Pokud se přeci jen potýkáte s jistým dis komfortem, lze použít vhodnou prohnutou tyč, větev a zapřít ji o krajní nosná lanka sítě, a ty trochu roztáhnout, ale jen v tomto kritickém místě.

 

Hamaka je tvořena také dlouhými lany, která slouží k zavěšení sítě mezi stromy. Průměr lan by měl být asi 6 mm. Lana je nutné pořídit “neprůtažná”, tj. ne horolezecká, ale průmyslová, statická nebo taková, která jsou určená pro speleology. Pokud lana kotvíte ke stromu se slabou kůrou, nezapomeňte na jejich podložení. To proto, abyste se v noci neocitli na zemi nebo lana zbytečně nepoškodila strom.

 

Součástí Hamaky jsou také odkapávající šňůrky, které z ní odvádějí přebytečnou vlhkost. Hamaka je také vybavena stříškou, takže se do ní můžete uchýlit prakticky za každého počasí. Pokud do přírody vyrážíte s Hamakou, vybavte se ještě dalšími lanky pro případné lepší ukotvení, ale třeba i několika kolíčky na prádlo. Ty použijete na upevnění střechy k lanku. Od věci není ani taková jedna záložní síťka na hlavu, která vás ochrání před hmyzem i dalšími nepříjemnostmi, na které můžete v přírodě narazit.

 

Nevýhody Hamak

 

Nic není jen černobílé a každá mince má dvě strany. Jinak tomu není ani u Hamak. Také ony s sebou nesou několik nevýhod. Jednou z nich je jistě potřeba stromů k uchycení. Další je skutečnost, že některým lidem noční houpání jednoduše nevyhovuje a může jim způsobovat mořskou nemoc. Problémem může být také chlad od země, který je potřeba minimalizovat kvalitním spacákem a karimatkou.