Jak pečovat o prádlo z merino vlny?

Prádlo z merino vlny je špičkou mezi funkčními výrobky. Merino vlna získaná ze speciálně vyšlechtěných australských ovcí je antialergenní, dobře izoluje a pomáhá udržovat teplotu vašeho těla stálou za jakýchkoli podmínek. Právě proto byste se o funkční oblečení z merino vlny měli dobře starat. Špatná péče může vést k poškození funkčnosti, kvůli které si prádlo kupujete. Poradíme vám, jak na to, aby si oblečení z merino vlny udrželo stále stejné vlastnosti.
 

7 pravidel pro správnou péči o prádlo z merino vlny

 

 1. Při pořízení výrobku a před každým praním si pečlivě přečtěte návod výrobce. Dozvíte se, jakou péči vyžaduje vámi pořízený kus oblečení. Prádlo z merino vlny se obvykle pere maximálně na 30-40 stupňů, což vám potvrdí právě návod od výrobce.
 2.  

 3. Prát můžete v pračce. Dejte si ale pozor na zvolení správného programu, šetrného na vlnu, syntetiku nebo na ruční praní. Díky tomu prádlo ušetříte před nadměrným mechanickým opotřebením.
 4.  

 5. Nikdy nepoužívejte aviváž ani jiná změkčovadla. Vlákno z merino vlny je strukturované a duté a aviváž tuto strukturu zalepí, čímž poškodí termoizolační vlastnosti vlny a její schopnost odvádět vlhkost.
 6.  

 7. Prádlo perte naruby a v menším množství. Nenaplňuje celý objem pračky, ale ideálně pouze její třetinu až polovinu. Prádlo před praním obraťte naruby.
 8.  

 9. Perte s podobnými materiály a barvami. Nemíchejte dohromady kusy oblečení, které k sobě nepatří a úplně se vyhněte praní s oděvy, které obsahují kovové části, které by mohly snadno natrhnout vlákno vlny.
 10.  

 11. Vždy používejte pouze prací prostředky na vlněné výrobky. Dejte si pozor, aby neobsahovaly bělidlo (poznáte z informací na etiketě). Pro lepší údržbu můžete oblečení impregnovat lanolinem (lanolin=vlnotuk), který zvýší vlně přirozené ochranné bariéry.
 12.  

 13. Prádlo z merino vlny nesušte na slunci a vyvarujte se jeho mačkání či kroucení. Všechnu nadbytečnou vodu z vlny můžete vytlačit pomocí froté ručníku.

 
Funkční prádlo nemusíte prát po každém použití. Mnohdy ho po denním nošení stačí přes noc vyvěsit. Díky tomu je prádlo z merino vlny skvělým společníkem na dlouhé túry a cestování. Pokud dodržíte výše uvedené kroky, můžete si být jisti, že vám vydrží funkční a kvalitní po dlouhá léta.