S dětmi za outdoorem: Tipy, jak vybrat dětské nosítko

To, že máte doma malé dítě, neznamená, že musíte být drženi mezi čtyřmi stěnami. Naopak, pokud jste správní dobrodruzi, můžete i s vaší ratolestí vyrazit na outdoorové výlety. Poradíme vám, jak vybrat dětské nosítko, aby se vám šlo o něco lépe.
 

 
Nosítka můžete vybírat z nepřeberného množství velikostí, nastavení, s doplňky či bez a v několika barvách. Zatímco styl záleží čistě jen na vás, nejdůležitější je, aby se v nosítku vaše dítě cítilo dobře.
 

Jaká je nosnost

 
Zajímat vás bude zejména nosnost. Údaj o maximální nosnosti je důležitý, není to ale jen tak. Výrobci často uvádějí maximální nosnost včetně nosítka s rámem, jiní výrobci zase bez něj. Proto by pro vás nosnost neměla být jediným rozhodujícím údajem.
 

Na dětská nosítka se vztahuje evropská norma EN 13209-1 z 22.7.2004. Norma si všímá hlavně toho, zda materiály, které byly pro výrobu nosítka použity, neobsahují větší než povolené množství nebezpečných látek, dále jejich hořlavost, snadnost údržby, srážlivost a konstrukční provedení částí. Pokud vybrané dětské nosítko vyhovuje normě, je také viditelně označeno, že normu splňuje.
 

Jak jsou nosítka vybavená

 
Při výběru vás bude zajímat také vybavení nosítka. Potřebujete, aby mělo stříšku proti slunci a větru? Hodí se vám kapsička na pití? Příjemně potěší také přebalovací podložka nebo pláštěnka jako součást vybavení nosítka. Při nákupu si všímejte, čím je nosítko vybaveno, případně se doptejte, jaké příslušenství se k němu dá dokoupit.
 

Různé konstrukce

 
Nosítka, která mají částečnou rámovou konstrukci nebo jsou úplně bez ní, využijete na krátkých vycházkách a nošení po městě. Na delší výlety a náročnější túry ale raději vybírejte lépe vybavená nosítka, jejichž materiály lépe odolají opotřebení. Jsou to nosítka s duralovou konstrukcí, anatomickým a vyměkčeným provedením vybraných dílů a dalších detailů. Určitě si všimněte, zda se nosný systém i sedačka dá nastavit. Nezapomeňte věnovat pozornost ani systému upnutí dítěte. Ten by měl být vždy bezpečný.
 

Před prvním výletem s nosítkem si pořádně prostudujte návod anebo si nechejte poradit rovnou v prodejně. Dobrodružství s vaší ratolestí si poté užijete v klidu a bez zbytečného nervování.